Home ] Up ]

Home Građa oka Oftalmološka propedutika Podjela dijabetičke retinopatije Dijagnostika DR Liječenje DR Za oboljele Linkovi

Ispitivanje vidne oštrine

 

Optotip 6m.gif (4919 bytes) Vidna oštrina je temeljni pokazatelj funkcije oka i svaki pregled oka obvezatno treba započeti  ispitivanjem vidne oštrine. Sva ispitivanja oka uvijek se vrše najprije na desnom, potom na lijevom oku.
Vidna oštrina je sposobnost vida da jasno vidi dvije odvojene točke.

Najmanji kut pod kojim prosječno oko vidi dvije točke kao odvojene iznosi 1' (jednu lučnu minutu) i naziva se minimum separabile. Taj kut je fiziološki zadat veličinom čunjića u makuli. Da bi se dvije točke vidjele kao odvojene, moraju podražiti svaka barem po jedan čunjić između kojih je barem jedan nepodraženi čunjić.

 

 

 

 

Minimum separabile.jpg (54580 bytes)  

Gore: površina sloja vidnih stanica nalik na saće (skanirajući elektronski mikroskop)

 

Dolje: minimum separabile definiran veličinom čunjića u makuli - dvije točke vide se kao odvojene jer svaka podražuje po jedan čunjić između kojih je  jedan nepodražen


Na osnovu kuta od 1' izrađene su tablice za ispitivanje vidne oštrine ili optotipi. Na optotipu je 10 redova slova, najveća su na vrhu, a prema dnu sve manja. Slova su konstruirana tako da su upisana u kvadrat od 5x5 kvadratića, i da gledana s udaljenosti upisane uz slovo, upadaju u oko pod kutem od 5', dakle - da podraže 5x5 čunjića. Vidna oštrina se izračunava po formuli:

 

V=d/D

V=vidna oštrina

d=udaljenost s koje se vrši ispitivanje

D=udaljenost s koje normalno oko još raspoznaje slovo zadane veličine

 

Primjer: ako pacijent može pročitati slova u retku s oznakom 12 na udaljenosti od 6 m, znači da normalno oko oko ta ista slova može pročitati s 12 m, pa je njegova vidna oštrina V=6/12=0,5.
U praksi su kod nas najčešće Snellenove tablice za udaljenost od 6 m. Imaju deset redaka. U prvom retku je slovo koje odgovara vidnoj oštrini od 6/60 odnosno 0,1 normalnog vida. Drugi red odgovara 0,2, deseti red iznosi 6/6=1 (odgovara prosječnom vidu), a najdonji, trinaesti, odgovara vidnoj oštrini od 1,3 (to je oštrina vida veća od prosječne, i često se sreće kod djece).
Ako pacijent ne vidi najveće slovo, znači da mu je vidna oštrina manja od 0,1. Tada ispitujemo na kojoj udaljenosti može brojati prste ispitivača. Naime, prosječno oko može brojati prste na udaljenosti od 60 m. Ako ih pacijent broji na udaljenosti od 5 m, onda mu je vidna oštrina 5/60. Ako pacijent ne može brojati prste niti na udaljenosti od 30 cm (vidna oštrina manja od 0,3/60), ispitamo vidi li mahanje ruke pred okom.
Ako pacijent ne opaža mahanje ruke, ispitujemo ima li osjet svjetlosti (razlikuje li svjetlo od tame) i, ako ima, je li projekcija uredna. Osjet svjetla ili percepcija može postojati, ili biti nesigurna. U zamračenoj prostoriji pacijent upre pogled ravno ispred sebe, i na udaljenosti od 1 m pokazujemo mu baterijsko svjetlo u četiri kvadranta. Projekcija svjetla može biti uredna, a može postojati samo u nekim kvadrantima. Određivanje projekcije je ispitivanje periferne, a ne središnje mrežnice.
Kod ispitivanja vida u bolesničkom krevetu koristi se Jaegerov optotip za čitanje na blizinu. Nemamo li optotipa, poslužit će i novine - čitanje novinskog teksta odgovara vidnoj oštrini od oko 0,5.

 

 

 

MJERENJE VIDNE OŠTRINE

Način mjerenja vidne oštrine

Raspon vidne oštrine

Optotip

1,0 - 0,1

brojanje prstiju

5/60 - 0,3/60

mahanje ruke pred okom

<0,3/60

baterijsko svjetlo u tamnoj prostoriji

percepcija i projekcija svjetla

pacijent ne može sa sigurnošću reći je li tama ili svjetlo

nesiguran osvjet svjetla

bez percepcije svjetla

sljepoća